Nezaradené, Recepty, Uncategorized

Použitie Agávového sirupu – vedeli ste ?

Agávový sirup je komerčne vyrábané sladidlo získavané z niekoľkých druhov agáve. Je sladší ako med, ale býva redší a tekutejší. Pri výrobe agávového sirupu je miazga zo strednej časti rastliny extrahovaná, filtrovaná a zahrievaná pri nízkych teplotách, kedy dochádza k rozloženiu polysacharidov na jednoduché cukry. Hlavným polysacharidom je inulín alebo fruktosan, ktorý je tvorený prevažne fruktózou. Táto šťava je potom koncentrovaná na tekutinu vo forme sirupu. Jeho farba je od svetlej až po tmavo jantárovú.

Agávový sirup bol mexickými Aztékmi po stáročia používaný ako sladidlo a dochucovadlo. Boli si vedomí aj jeho zdravotnými účinkami a používali ho i ako medicínu, predovšetkým pri hojení rán a liečbe kožných infekcií.
Moderné lekárske štúdie potvrdzujú hojivé vlastnosti agáve a vyzdvihujú jeho priaznivý glykemický profil. Sacharid inulín má nízky glykemický index, ktorý poskytuje sladkú chuť bez nezdravého rýchleho navýšenia krvného cukru, ktorý spôsobuje väčšina ostatných druhov cukrov. Agávový sirup je chutné prírodné sladidlo, ktoré môžu používať ľudia na redukčnej diéte, niektorí diabetici a všetci, ktorí chcú cielene v strave obmedziť rafinované cukry s vysokým glykemickým indexom.

Agávový sirup obsahuje predovšetkým fruktózu a glukózu. Jeho účinok na hladinu krvného cukru (merané podľa jeho glykemického indexu a glykemickej záťaže) je porovnateľný s fruktózou, ktorá má oba glykemické ukazovatele oveľa nižšie ako stolový cukor cukróza. Avšak, konzumácia veľkého množstva fruktózy môže byť pre ľudské telo škodlivé!

Použitie Agávového sirupu:
Agávový sirup je približne 1,5 krát sladší ako cukor a v receptoch preto často nahrádza cukor alebo med. Pre vegetariánov je vítanou alternatívou k medu, ktorý niektorí považujú za živočíšny produkt. Agávový sirup sa ľahko a rýchlo rozpúšťa, a preto je vhodným sladidlom do studených nápojov, napr. ľadový čaj. Pridáva sa tiež do raňajkových cereálií ako spojivo.
Do sladkého pečiva, dezertov, ovocných šalátov, jogurtov, na musli, palacinky, na osladenie nápojov.

Tím nanacelia.sk