Nezaradené, Recepty, Uncategorized

Bezlepková diéta – základné fakty

Celiakia je ochorenie, pri ktorom treba dodržiavať bezlepkovú diétu.

Bezlepková diéta je nutná a doživotná.

Lepok nazývame aj glutén. Nachádza sa v obilninách ako sú pšenica, jačmeň, raž a špalda, no aj v menej známych ako kamut atriticale.
Ovos sám o sebe lepok neobsahuje, v našich podmienkach však býva často kontaminovaný, pretože býva pestovaný s blízkosti iných obilnín obsahujúcich lepok, či na tých istých poliach. Potom býva zbieraný a skladovaný spolu s týmito obilninami. Na trhu sa však nachádzajú už aj čisté zmesi ovsa, či ovsenej múky z Nemecka, či Fínska, ktoré sú pravidelne kontrolované na ich bezlepkovosť.
Základom bezlepkovej diéty je vyhýbať sa všetkým potravinám, ktoré obsahujú tieto obilniny, no sledovať treba aj ich škroby ako prímesy. Dôležitá je hlavne disciplína, nakoľko aj malé množstvo môže spôsobiť problémy, hoci navonok sa neprejavia.
Lepok sa nachádza napr. v týchto potravinách: chlieb, pečivo, cestoviny, cereálie, keksy a sušienky, salámy, šunky a iné mäsové výrobky a údeniny, sójové omáčky, pizza, koláče, krekry …

Rizikové potraviny môžu obsahovať rôzne prídavky a prímesy lepku: pudingy, jogurty tavený syr, obaľovaná alebo pomúčená zelenina, hranolčeky, zmesi korenín, bujón, prášok do pečiva, hotové omáčky, instantné polievky a omáčky na cestoviny… Pri týchto rizikových potravinách treba vždy čítať zloženie výrobku
Na obale potravín hľadajte vždy prečiarknutý klas alebo slová bezlepkový, či bezgluténový. Povolené množstvo lepku v bezlepkových potravinách je 20mg/kg potraviny.

Potravín obsahujúcich lepok je naozaj veľa, ale nezúfajte, nakoľko bezlepkových potravín je dosť a máme si z čoho vyberať.
Základné prirodzene bezlepkové potraviny sú: kukurica, ryža, proso (pšeno), amarant, quinoa, pohánka, zemiaky, zelenina, strukoviny, mlieko, maslo, mäso, vajcia, rastlinné oleje, ryby
Aj z obilnín ako sú kukurica, pohánka, či amarant sa dá urobiť chutný chlieb. Na našej stránke nájdete množstvo potravín, ktoré sú vhodnou náhradou lepkovej stravy. Náš bezlepkový obchod sa zameriava aj na kombinácie potravinových alergií ako sú napríklad celiakia v spojení s alergiou na mlieko, vajcia, či sóju.
S celiakiou a prísnym dodržiavaním bezlepkovej diéty sa môžete cítiť výborne a viesť plnohodnotný dlhý život. Nedodržiavanie bezlepkovej diéty môže mať fatálne následky.

tím nanacelia.sk