Recepty, Uncategorized

Alergia na mlieko a intolerancia laktózy

Celiakia býva často prepojená aj s alergiou na bielkovinu kravského mlieka, či intoleranciou laktózy.

Niekedy sa stane, že vám lekár povie: máte alergiu na mlieko.
Je však potrebné rozoznávať, či ide skutočne o alergiu na mlieko alebo „len“ o neznášanlivosť laktózy.
Alergia na mlieko totiž znamená, že telo prudko reaguje na bielkoviny kravského mlieka. Imunitný systém nadobudne pocit, že je príslušné jedlo preň škodlivé, a začne vytvárať proti nemu špecifické protilátky.

Iný prípad je neznášanlivosť mliečneho cukru, tzv. laktózy. Prejaví sa vtedy, ak má človek nedostatok enzýmu laktázy v tenkom čreve, a preto nevie spracovať mliečnu laktózu.

AKO SA PREJAVUJE ALERGIA NA MLIEKO?
Alergia na mlieko aj intolerancia laktózy sa prejavujú podobnými príznakmi, najčastejšie v tráviacom trakte: postihnutého môže bolieť brucho, môže mať často hnačky, následkom ktorých nemôže pribrať, môže ho nadúvať, môže mať bolesti brucha.
Prejavujú sa však aj v inej oblasti: ak máte alergiu na mlieko, môžete mať po jeho požití prejavy ako keby u vás začínala viróza: začne vás škriabať v hrdle (hoci aj po obyčajnej zmrzline), začnete pokašliavať, dokonca vám môže aj trochu vystúpiť teplota. Ak má vaše dieťa pravidelne opakovane bolesti hrdla (nie angíny), môže byť príčinou aj alergia na mlieko. Do tela totiž vstupuje – ako inak – ústami, a preto sa môže alergia prejaviť najprv v tomto mieste.

zdroj: https://primar.sme.sk/c/4116393/co-by-ste-mali-vediet-o-alergii-na-kravske-mlieko.html#ixzz1m51Bg4Ol